32 دیدگاه در “پرسش و پاسخ

 1. Heteroskedasticity Test: White

  F-statistic 83.1203 Prob. F(44,199) 0.0000
  Obs*R-squared 95.5461 Prob. Chi-Square(44) 0.0000
  Scaled explained SS 139.064 Prob. Chi-Square(44) 0.0000

  Heteroskedasticity Test: White

  F-statistic 84.05919 Prob. F(44,199) 0.0000
  Obs*R-squared 78.98800 Prob. Chi-Square(44) 0.0000
  Scaled explained SS 65.76425 Prob. Chi-Square(44) 0.0184

  سلام,برای مشخص شدن همسانی واریانس از طریق آزمون وایت چطور فرض صفر رد یا پذیرفته میشه؟اینجا با مقدار آماره۸۳٫۱۲۰۳و۹۵٫۵۴۶۱ و احتمال۰٫۰۰۰۰ چطور میشه فهمید مقدار آماره کمتر یا بیشتر از سطح خطا ۵درصد قرار داره یعنی چه مقداری رو در نظر می گیریم,در تحلیل ۲ فرضیه که احتمال آماره هر دو صفر بوده یکی در سطح ۵درصد معنی دار و دیگری عدم معنی داری تحلیل شده,من متوجه دلیل تفاوت نمی شم.خواهش میکنم اگه میشه راهنماییم کنید

 2. سلام وقت بخیر
  بنده در رابطه با تحقیق ارشد به مشکلی برخوردم و اینکه استاد مربوطه اعلام کرده باید از روش تحلیل عاملی تحقیق را ادامه دهی.
  موضوع تحقیق:بررسی علل معوق شدن تسهیلات قرض الحسنه است که استاد گفته نمیتونی بررسی بیاری .و باید فرضیه ها و سوالات تحقیقت هم بر مبنای تحلیل عاملی باشد.
  لطفا راهنمایی نمائید . که من چی باید بنویسم(چطوری باید بنویسم)
  با تشکر

  1. با سلام
   در این موارد شما یک تحلیل عاملی اکتشافی و یک تحلیل عاملی تاییدی نیاز داری. فرضیه نداری و بررسی شما از یافتن علل شایع و با نظر خبرگان یا تحقیقات. مشابه شروع میشود. باید پرسشنامه استانداردی پیدا کنی یا بسازی و بقیه کار رو ادامه بدی.

 3. با سلام
  بنده در پژوهشم باید میانگین دو گروه مستقل رو مقایسه کنم که با توجه به شرایط باید از آزمون من ویتنی استفاده کنم ولی در نرم افزار spss آزمون دو طرفه انجام میشه و تو سایت دانشگاه دایتون نوشته شده که اگر p مقدار را تقسیم بر ۲ کنیم مقدار برای آزمون یک طرفه بدست می آید ولی در منابع داخلی چنین چیزی پیدا نکردم.
  می خواستم از اساتید بپرسم که آیا این روش صحیح است یا خیر.
  با تشکر

 4. با سلام

  در نرم افزار لیزرل در هنگام رسم مدل برای تحلیل مسیر به مشکل برخوردم….تمام مراحل کار انجام شده اما نوار ابزار برای رسم فلش فعال نیست یعنی وقتی میخوام بین متغیرهای آشکار و مکنون ارتباط برقرار کنم ، نمیشه و نوار فعال نیست…میشه راهنماییم کنید ؟

  با تشکر

  1. سلام. معمولا بعد از رسم از طریق صفحه گرافیکی باید امکان ارتباط فعال باشه. البته اگر تعریف متغیر ها درست باشه. نحوه تعریف رو چک کن اگه نتونستی از ویزارد ورود متغیرها گزینه بعدی رو بزن و به صورت دستی ارتباطات رو مشخص کنی بهتره.

 5. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  می خواستم بپرسم آیا زمانیکه تعداد داده ها ۳۰ است مجازیم از تست های پارامتریک استفاده کنیم و فرض رو بر این بزاریم که داده ها نرمال هستند یا حتما باید تست نرمالیتی رو برای این تعداد انجام بدیم. آخه من از یک استاد آمار شنیدم که ۳۰ تا نمونه توزیع نرمال هستش.
  ۲- داده های من در سه گروه ۳۰ تایی هستند و تست نرمالیتی اونها رو غیر نرمال نشون داده حتی زمانی که داده های رو به توان رسوندم یا جذر گرفتم باز هم نرمال نشدند. اما زمانیکه تست نانپارامتریک کروسکال والیس رو برای مقایسه سه گروه می زنم warning میده به این مضمون : insufficient memory to comput exact statistic می خواستم بدونم ممکنه به خاطر این باشه که تعداد نمونه من در هر گروه ۳۰ تاست و این تست برای تعداد زیر ۳۰ طراحی شده؟
  بسیار ممنون و متشکرم

  1. با سلام و احترام
   خیر این خطا به خاطر تعداد نمونه شما نیست. اول اینکه از چه نرم افزاری استفاده می کنید. این خطا معمولا در انتخاب اشتباه آپشن ها ظاهر میشه. نکته بعدی اینکه تعداد نمونه برای این تست محدودیت نداره.
   موید باشید

 6. با سلام میشه راه حل پیدا کردن جواب اینن سوال روبگید
  مجموع مجذورات انحراف های ده مشاهده نسبت به یک میانگین۵۰برابر است با۲۲۵
  الف)مجموع مجذورات انحراف ها نسبت به مبدا فرض۶۰را محاسبه کنید

  1. سلام. به اندازه
   n*10^2
   تغییر خواهد کرد. یعنی ۱۰۰۰ واحد که پاسخ میشه ۱۲۲۵
   دلیل: اگه فرمول مجموع مجذورات انحرافات رو بنویسید و برابر ۲۲۵ قرار بدید. سپس سوال رو به صورت ریاضی بنویسید و ساده کنید.
   Z(xi-x+10)^2=
   خوب تو فرمول بالا به جای سیگما “z” نوشتم. حالا داخل پرانتز رو با ایکس آی منهای ایکس بار جدا و ده جدا دسته بندی کنید و توان دو رو روش باز کنید و بعد سیگما رو تاثیر داده و به جای عبارت اول به توان دو ۲۲۵ و عبارت دو میشه سیگما ده به توان دو با ده مشاهده و عبارت سوم هم صفر میشه.
   با درود فراوان

 7. سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید در نرم افزار لیزرل پس از رسم مدل وقتی می خواهم ان را ران کنم خطای the model dosent converage میدهد. ممنونم می شم راهنمایی بفرمایید
  با سپاس فراوان

 8. سلام
  پایان نامه ای با عنوان “ارزیابی عملکرد دانشگاه” دارم.
  پرسشنامه نهایی که برای سنجش وضعیت دانشگاه طراحی شده را مشترکاً سه گروه استاد و کارمند و دانشجو جواب داده اند. حال چه آزمون یا ازمون هایی باید استفاده شود که در عین اینکه مطلوب بودن یا نبودن وضعیت دانشگاه را (هم از لحاظ هر شاخص به طور تک تک و هم تمام شاخص ها همزمان با هم) می سنجد، همبستگی بین دیدگاه های این سه گروه استاد و کارمند و دانشجو را نیز بیان کند(توزیع داده ها نرمال هستند). همچنین برای دو گروه در جامعه غیرنرمال چه آزمونی مناسب است؟
  با تشکر

  1. با سلام و درود
   مطمئنا با رعایت همه شرایط روش GLM مناسب بوده و جواب سوالات شما را خواهد داد. در صورت غیرنرمال بودن باید از آزمون های ناپارامتری استفاده کنید.

 9. با سلام مقاله ای دارم با نمونه شرکت های بورسی و هدف بررسی رابطه ۴ متغیر مستقل با تک متعیر وابسته است با متولوژی پنل دیتا در ایویوز ۹دوره را ابتدا ۳ ساله با حدود ۴۵۰ مشاهده گرفتم در امار توصیفی مقدار جاک برا بسیار بالا و احتمال همه متغیر ها صفر دوره را به ۵ سال و به ۶۵۰ مشاهده با داشتن اطلاعات افزایش دادم ولی باز نرمال نبود جاک برا زیاد و احتمال باز صفر حال برای نرمال سازی داده ها چه روشی استفاده کنم؟ البته از تبدیلات جانسون استفاده کردم ولی بجز یکی بققیه نشد .؟برای ازمون فرضیه از چه روش های استفاده کنم ایا عیر نرمال بودن داده ها و انجام تست مقاله بی ارزش می شود؟

 10. با سلام و خسته نباشید من در پایان نامه ام یک متغیر مستقل دارم به نام بازاریابی داخلی یک متغیر میانجی به نام قابلیت های بازاریابی که خود دارای در مولفه قابلیت نوآوری و قابلیت تبلیغات است و یک متغیر وابسته به نام عملکرد سازمانی که آن هم دارای دو مولفه عملکرد نوآوری و عملکرد بازار است . می خواهم تاثیر بازاریابی داخلی را بر قابلیت نوآوری و قابلیت تبلیغات بسنجم همچنین تاثیر قابلیت های نوآوری و قابلیت تبلیغات هم بر روی عملکرد بازار و نوآوری تک تک بسنجم همچنین تاثیر بازاریابی داخلی را هم یک بار با میانجی گری قابلیت نوآوری و یک بار هم با میانجی گری قابلیت تبلیغات روی عملکرد بسنجم آیا ما توان برای تک تک فرضیه ها از رگرسیون خطی استفاده کرد و برای بررسی تاثیر میانجی ها از رگرسیون سلسله مراتبی ممنون می شوم اگر جواب دهید

 11. با سلام و خسته نباشید.
  موضوع رابطه ادراک از محیط یادگیری دانش آموزان و رویکرد تدریس دبیران برای پایان نامم انتخاب کردم. الان که به فصل ۴ رسیدم استاد میگویند که نمی توان همبستگی بین این دو متغیر را گرفت؟ خواهش میکنم راهنمایی ام کنید. ممنون.

  1. با سلام و احترام
   دوست عزیز به احتمال زیاد نظر استاد در مورد اشکال در محاسبه همبستگی درست می باشد. لطفا برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

   1. با سلام و خسته نباشبد. اگر بخواهم رابطه ادراک دانش آموزان از محیط یادگیری را با رویکرد تدریس دبیران (دانش آموز محور و معلم محور) بررسی کنم از چه آزمونی باید استفاده کنم؟ تشکر.

 12. با سلام خسته نباشد من همبستگی را میان متغیر های پژوهش حساب کردم هریک از متغیر های پژوهش دارای چند بعد ایت آیا لازم است مهبستگی میان ابعاد متغیر وابسته و مستقل هم محاسبه شود ممنونم

 13. با سلام و عرض ادب
  موضوع پایان نامه بنده تاثیر بانکداری الکترونیک بر سودآوری بانکهای منتخب خصوصی است. ۶ بانک و ۷ سال را در نظر گرفته ام.
  استاد راهنمای بنده اعلام نمودند که با توجه به در نظر گرفتن مدل پنل دیتا (داده های ترکیبی) برای تجزیه و تحلیل آماری دیگر نیازی به آزمون هم خطی نیست و هم خطی بیشتر در داده های سری زمانی صورت میگیرد. اما متاسفانه استاد داور به این موضوع ایراد گرفت و گفت اگر نیازی به آزمون نیست باید توجیهات خود را بر مبنای رفرنسی در یک مقاله ارائه کنی!!!!!!!!!!!!!
  دوم اینکه در بررسی نرمال بودن داده ها متغیر های وابسته که شامل سودآوری، ROA و ROE بود، متغیر سودآوری در ابتدا نرمال نبود و با لگاریتم گیری نرمال شد. ROE نرمال بود ولیکن ROA هم در ابتدا و هم بعد از لگاریتم گیری نرمال نشد که این امر از نظر استاد راهنما بدلیل بازه ۷ ساله (و نه طولانی تر مثلاً ۱۵ یا ۲۰ ساله) و در نظر گرفتن مدل داده های ترکیبی فاقد اشکال است و اعلام نمود که چون مدل پنل دیتا است نیازی نیست که حتماً متغیرها نرمال شوند. لیکن استاد داور به این موضوع ایراد گرفت و اعلام نمود که با توجه به اینکه ROA نرمال نشد حتی پس از لگاریتم گیری، باید از مدلها حذف و کلا کنار گذاشته میشد. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید و حتی اگر رفرنس خاصی را در تایید نطر استاد راهنما مبنی بر عدم نیاز به آزمون هم خطی و نیز بررسی نرمال شدن حتمی متغیرهای وابسته در مدل پنل داشتید، راهنماییم کنید.
  ممنون از لطفتون

 14. سلام.
  اگر میشه در مورد آزمون میشکین توضیحاتی بدید. یک مقاله باید انجام بدم در مورد بورس و اوراق بهادار میباشد، و از سیستم معادلات همزمان و آزمون میشکین بهره گرفته. چند روزی هست که روی این هستم و نمیدانم آزمون میشکین رو چطور باید انجام داد.
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

 15. سلام
  من در پایان نامه ام تاثیر دو متغیر مستقل را بر روی یک متغیر وابسته بررسی میکنم و تاثیر هم زمانی دو متغیر مد نظر می باشد و همچنین یکی از متغیر های مستقل اسمی می باشد وداده ها به صورت پانل میباشد و از نرم افزار ایویوز استفاده میکنم چه آزمون هایی باید انجام دهم من به راهنمایی فوری شما نیاز دارم با تشکر

 16. با سلام چگونه می توان بین سه عدد مقایسه آماری انجام داد و مشخص کرد آیا با هم تفاوت معنی دار دارند یا خیر؟ این اعداد در هر گروه مجموع هزینه ها می باشد.

  1. با سلام مظاهر عزیز
   سه عدد رو نمیشه با هم مقایسه آماری کرد. اگه این عدد مجموع هزینه های تکرار شده برای یک قلم باشند میشه مقایسه رو انجام داد.

 17. دادهای من از پرسشنامه جمع اوری میشه که تو این پرسشنامه بعضی از سوالاتم از اهمیت بیشتری برخوردارند این رو چطور تو spss نشون بدم؟
  و اینکه سوالات من درجه ریسک پذیری رو میسنجه و به صورت زیر هست ایا میتونم بگم مقیاسم ترتیبی هستش؟
  پس از اینکه بازار سهام به طور قابل توجهی افول می‌کند، معمولاً شما چه اقدامی انجام می‌دهید؟
  ☐ همیشه دارایی با ریسک کمتر را خریداری می‌کنید (به عنوان مثال، اوراق مشارکت).
  ☐ بیشتر اوقات دارایی‌های با ریسک کمتر را خریداری می‌کنید(به عنوان مثال، اوراق مشارکت).
  ☐ بیشتر اوقات دارایی‌های با ریسک بالا را خریداری می‌کنید (به عنوان مثال، سهام).
  ☐ همیشه دارایی‌های با ریسک بالا را خریداری می‌کنید (به عنوان مثال، سهام).

 18. با سلام و خسته نباشید.
  با استفاده از پرسشنامه سبک یادگیری کلب یک گروه دانشجو را در ابتدا و انتهای ترم مورد سنجش قرار دادم. برای سنجش معناداری تغییر در سبک یادگیری آنها از چه آزمونی می توانم استفاده کنم؟

 19. با سلام، سوال من در مورد مفهوم خود همبستگی است. اصولاً خود همبستگی مثبت و منفی چه معنایی دارد؟ آیا میتوانیم بگوییم برای دو مقدار منفی خود همبستگی ، آن یکی که به منفی یک نزدیک تر است نتیجه بدتری محسوب میشود و یعنی نمونه های تولیدی خیلی تصادفی نیستند نسبت به آن یکی که به صفر نزدیک تر است؟
  با تشکر از توجه دوستان

 20. با سلام. سوال من این است که چنانچه در معادلات ساختاری دو یا چند متغیر میانجی داشته باشیم ، از کدام روش آماری باید استفاده کنیم؟ با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *