آخرین خبرها
خانه / دانلودها / تحلیل آماری داده ها با نرم افزار EVIEWS

تحلیل آماری داده ها با نرم افزار EVIEWS

درباره‌ی mkstatoo

۴۱ نظر

 1. سلام من رشته اقتصاد انرژی هستم برای ایویوز از کجا منابع داده پیدا کنم

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه منابع فارسی قابل بهره برداری برای ایویوز وجود ندارد. پیشنهاد می کنم منابع با زبان انگلیسی را جستجو کنید. خصوصا با آموزش تصویری در یوتیوب میتونید نتیجه بهتری بگیرید.

  • توی گوگل بزن بانک اطلاعات سری های زمانی. چر از داده های وابسته و متغییر

 2. سلام
  من با از نرم افزار مطلب ببرای تحلیل داده ها استفاده کردم. فقط یه راهنمایی نیاز دارم . در تحقیق من با دو متغیر برای ۱۶۸ شرکت روبرو هستم که به صورت روزانه برای ۵ سال جمع آوری شده و بین متغیر ها همبستگی گرفتم. p-value برای بعضی شرکتها کمتر از ۵ درصد برای باقی بزرگتر از ۵ درصد شده و همبستگی هم برای برخی منفی و برای برخی مثبت بدست آمده چطوری باید نتایج را جمع بندی کرد

  با تشکر

  • سلام
   اینطور که متوجه شدم شما می خواهید ارتباط بین دو متغیر را بررسی کنید. مستحضر هستید که شما هر جامعه ای که تعریف میکنید و از آن نمونه گیری انجام می دهید می توانید فرض آماری مربوط به آن جامعه را رد یا قبول کنید. بنظر من شما نباید شرکت به شرکت این بررسی را انجام دهید. در کل ۱۶۸ شرکت اعضاء نمونه شما از جامعه شرکتهای احتمالا حاضر در بورس با محدودیت های تحقیقتون هستند و حکم شما برای رد یا قبول فرض آماری شما باید برای جامعه شرکتها باشد. با بررسی به تفکیک شرکت فقط به تفکیک شرکت می توانید تصمیم گیری کنید.
   موفق باشید.

 3. با سلام
  من در پایان نامم بر اساس مدل دارای ۵ متغیر مستقل و یک متغیر وابسته است که از ۸۱ شرکت برای ۴ سال متوالی ممنون میشم راهنماییم کنین که داده هایم را چطور وارد کنم..

  • با سلام
   مهم نیست داده ها را با چه ترتیبی وارد میکنید ولی باید ۸ ستون داده داشته باشید.۱-شرکت ۲-سال ۳-متغیر وابسته و ۴و۵و۶و۷و۸ متغیرهای مستقل.
   هر ردیف به این صورت خوانده میشود شرکت a در سال مثلا ۱۳۹۱ دارای متغیر وابسته به میزان مثلا y و متغیرهای مستقل به میزانهای x,…

  • سلام می خواستم بدونم چطور اطلاعات رو از excel تو کپی کنم و پیست
   eviewsl

   • در نسخه های جدید eviews شما میتونید این کار رو انجام بدید و با انتخاب یک برگه کار دیتا و فعال کردن گزینه Edit داده ها رو کپی پیست نمایید. اگر میخواهید متغیر جدیدی به بانک فعال اضافه کنید، با استفاده از New object یک سری(متغیر) ایجاد کنید و نام متغیر را روی آن گذاشته و بعد از فعال کردن گزینه Edit داده ها رو کپی پیست نمایید.

 4. سلام.عنوان پایان نامه من هست: جهانی شدن و رابطه ان با فقر شهری.مقایسه تهران استانبول
  میخواستم بدونم میشه از مدل داده های تابلویی استفاده کنم.۶ متغیر مستقل و ۴ متغیر وابسته.
  با تشکر

  • سلام
   بله- داده های تابلویی جمع آوری شده بهتر است، متقارن باشند و حداقل بشه برای یک یا دو فاکتور مرتبشون کرد. مثلا: داده هایی از سال ۸۵ تا ۹۲ رو برای ۲ شهر جمع آوری کنیم. البته این یک ایده است و برای نظر قطعی باید شرایط واقعی رو مورد سنجش قرار داد.
   موفق باشید

 5. سلام لطفا هرکی می تونه کمک کنه.
  تو ایویوس اگر بخوام بین یک متغیر وابسته و چندتا متغیر مستقل همستگی بگیرم چطوریه؟ ئاقعا نیاز دارم.

  • ضریب همبستگی برای متغیر های تعریف شده در بانک دیتای مورد نظر شما از دو روش قابل محاسبه است. اجرای کد و استفاده از منو.
   شما می توانید به راحتی با انتخاب متغیرهای مورد نظر و کلیک راست و انتخاب As group متغیرها رو در یک برگه کار مشاهده کنید و سپس از طریق منوی View دستور Correlation رو اجرا کنید.

 6. سلام. چگونه با ایویوس میشه ضریب همبستگی هر متغیر رو بدست آورد؟

  • ضریب همبستگی برای متغیر های تعریف شده در بانک دیتای مورد نظر شما از دو روش قابل محاسبه است. اجرای کد و استفاده از منو.
   شما می توانید به راحتی با انتخاب متغیرهای مورد نظر و کلیک راست و انتخاب As group متغیرها رو در یک برگه کار مشاهده کنید و سپس از طریق منوی View دستور Correlation رو اجرا کنید.

 7. سلامی دوباره
  وقتی داریم به روش OLS یک معادله برازش می دهیم و هدفمون تابع کاب داگلاس هست چرا باید از طرفین لگاریتم بگیریم؟ دلیلش چیه؟

 8. سلام.
  قطعا باید از لگاریتم طبیعی استفاده کنید. تابع کاپ داگلاس یک تابع توانی از متغیر پاسخ و پیش بین است. برای استفاده از OLS نیاز به یک مدل خطی داریم که با عملگر لگاریتم توان متغیرها که نقش ضرایب مجهول را دارند، در لگاریتم متغیر ضرب شده و ضرب متغیرها در فرمول کاپ داگلاس به جمع تبدیل می‌شود. حالا شما یک تابع خطی دارید و رگرسیون را شروع کنید.

 9. سلام
  یه سوال
  چگوری میتونم اعداد رو از اکسل یه ایویوز پست کنم . خواهشا کمک کنید . من بلد نیستم . فعال کردن منو edit چی ؟

  • با سلام
   شما دو راه دارید. اول اینکه یک کاربرگ جدید در ایویوز ایجاد کنید بعد از بازکردن صفحه دیتا و کلیک بروی گزینه edit می توانید داده ها رو بچسبانید(پیست کنید)
   راه دوم که راه بهتری است شما از منوی فایل و قسمت open اقدام به باز کردن فایل میکنید. اما در ویزارد باز شده نوع فایل رو به excel تغییر بدهید.

 10. سلام . من فایلی در ایویوز ساختم اما کنارش تیک نداره . لطفا راهنمایی کنید چطوری فایل تیک داه میش

 11. سلام . من فایلی در ایویوز ساختم اما کنارش تیک نداره . لطفا راهنمایی کنید چطوری فایل تیک دار میشه

 12. سلام من رشتم حسابداری هست و اساتید میگن بدین فصل رو بیرون بنوسن و من میخوام خودم بنویسم. اما نمیدونم باید چکار کنم و چی به چیه میشه راهنماییم کنید راه بیافتم؟ممنو

 13. باسلام و تشکر از سایت بسیار خوبتان.سوالی داشتم در خصوص موضوع پایان نامه ام در مورد داده های مالکیت نهادی و مدیریتی که از متغییرهای پایان نامه ام هستن میخواستم بدونم داده هارو از چه طریق باید جمع آوری کنم.

 14. سلام.
  یک مقاله باید انجام بدم در مورد بورس و اوراق بهادار میباشد، و از سیستم معادلات همزمان و آزمون میشکین بهره گرفته. اگر میشه در مورد آزمون میشکین توضیحاتی بدید که چطور باید انجامش داد. چند روزی هست که روی این هستم و نمیدانم آزمون میشکین رو چطور باید انجام داد. هر چه میگردم چنین چیزی در ایویوز نیست.
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

 15. سلام من یه پایان نامه درباره eviews میخوام که ۱۰۰ صفحه ای باشه کسی هست بتونه کمک کنه یا داشته باشه همچین موضوعی ؟

 16. با سلام
  میخواهم آزمون خود همبستگی بگیرم اما متاسفانه گزینه
  serial correlation LM test
  در residual test
  نیست چگونه میتوانم این گزینه را فعال کنم برای آزمون ناهمسانی واریانس هم به همین شکل گزینه مورد نظر در این گزینه نیست اگر امکان دارد راهنمایی کنید؟
  با تشکر

 17. سلام. من درمورد معیار هانن کوئن اطلاعاتی می خواستم واینکه فرقش با اکائیک و شوارتز چیست؟ با تشکر

 18. سلام وخسته نباشید. من یه سوال داشتم اگه راهنمایم کنید ممنون میشم تو مقاله ای که انجام دادم ضرایب همش بی معنی چطور تفسیرشون کنم؟یعنی از چه طریق دلیلی براین بی معنی بودن پیداکنم؟ ممنون

 19. ممنون که وقت گذاشتن و جواب دادین. موضوع تحقیقم تاثیر رشد اقتصادی بر اشتغال.

  • خوب از دیدگاه اقتصاد رشد اقتصادی در حالت معمول می بایست تاثیر مثبتی بر میزان اشتغال داشته باشد ولی موضوع در مفاهیم نهفته است. مفهوم رشد اقتصادی و روشهای اندازه گیری آن. رشد اقتصادی در کشور ما مولفه های گمراه کننده ای مثل تاثیر رشد قیمت نفت بر حجم اقتصاد دارد. از نظر من باید شما مفهوم و تعریف رشد اقتصادی را ریزتر کنید یا در صورت دیگر، تفسیری که میتوان انجام داد، اینکه رشد اقتصادی ارائه شده در آمارهای رسمی دارای انحراف غیر واقعی رشد هست، که باعث شده تاثیر این رشد بر مفهوم پایه ای توسعه یعنی اشتغال غیر معنی دار شده باشد.
   با درود فراوان

 20. با سلام
  من برای وارد کردن داده هام در ایویوز به مشکل بر خوردم.متغیر وابستم برحسب درصد است و متغیرهای مستقلم یکی بر حسب درصد و یکی بر حسب میلیون ریال است. آیا میتونم همینجوری با واحد متفاوت وارد ایویوز کنم؟
  سوال دوم اینکه در چه صورت یک متغیر رو با ln وارد ایویوز کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • با سلام
   دوست عزیز مشکلی برای ورود داده ها با واحد های متفاوت نیست ولی توجه داشته باشید که ترجیحا بهتره با کمک تبدیل های عددی متغیرها رو در یک رنج و محدوده وارد محاسبات کنید. در مورد سوال دوم بستگی به شرایط تحلیل داده ولی محدودیتی برای عملگر لگاریتم وجود ندارد.

 21. سلام
  اولا چه جالب که با حوصله جواب سوالاتو میدید…من یه سوال داشتم که تقریبا اکثرا پرسیده بودند ولی بازم گنگ به نظر میرسه
  چطوری من که۲۵۰ تا کشور دارم و با بیست سال بازه زمانی و تقریبا ۵ الی ۶ تا متغییر همه این داده ها را در اویویوز وارد کنم از طریق اکسل؟؟؟؟ ممنون

 22. با سلام و وقت بخیر
  پایان نامم دارای ۴ تا متغیر وابسته می باشد و ۲ تا متغیر مستقل و ۲ تا میانجی
  از روش پانل دیتا هم باید استفاده کنم سوالم اینه من هرجا نگاه کردم طریقه برنامه نویسی ( در ایویوز) با چندین متغیر وابسته رو ندیدم میشه کمکم کنین.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*