Statistics

مدل های پانل دیتا چیست؟

نوشته شده در نوشته شده در دانلودها

 

نویسنده: عبدالرسول خان احمدی

قبل از معرفی مدل های پانل دیتا لازم است ماهیت این داده ها و چرایی و چگونی به وجود امدن انها را بررسی کنیم.

ماهیت پنل دیتا:

ما همواره در بررسی های خود با دو ساختار مجزای آزمایش روبرو بوده ایم:

 • قصد داریم مدلی برای داده های خود در یک زمان خاص برازش دهیم.
  به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم یک تابع تولید ساده را برآورد کنیم. تولید تابعی از موجودی سرمایه، نیروی کار و مهارت های مدیریتی است. اگر تولید بنگاه ها را بر روی موجودی سرمایه و تیروی کار در یک زمان رگرس کنیم تورش ایجاد می شود زیرا یک متغیر مهم یعنی مهارت مدیریتی از مدل حذف شده است. برای رفع این مشکل بهتر است که میزان تولید طی چند سال را برای این بنگاه ها رگرس کنیم.
  در این حالت ما با داده های پانل کار می کنیم یعنی برای هر بنگاه میزان تولید، موجودی سرمایه و نیروی کار را در طی زمان به دست می آوریم و تلفیقی، ترکیبی از بنگاه ها (مقاطع) و سری زمانی داریم. به این داده های ترکیبی پانل دیتا، داده های ترکیبی، داده های آمیخته گفته می شود.
 • قصد داریم مدلی برای داده های خود در طی زمان بدست آوریم.
  به عنوان مثال فرض کنید قصد داریم روند تولید، صادرات، نرخ تورم یا … را برای یک کشور، بنگاه، شرکت به دست آورده و پیش بینی هایی در مورد آینده انجام دهیم؛ ولی به دلایل متعدد از قبیل نبود داده های کافی نتوانیم از مدل سری های زمانی استفاده کنیم. در این حالت برای از بین بردن مشکل کمبود داده از کشورها، بنگاه ها، شرکت ها (مقاطع مختلف) در تحلیل خود استفاده می کنیم؛ به داده های حاصل پانل دیتا، داده های ترکیبی، داده های آمیخته گفته می شود.

همان گونه که مشخص است پس از ترکیب ما می توانیم از هر دو روش برای برآورد استفاده نماییم بنابراین با این مجموعه داده ها می توان اثراتی را شناسایی یا اندازه گیری کرد که در داده های مقطعی محض یا سری زمانی خالص قابل شناسایی نیست.

نکته قابل تامل در داده های پانل این است که ما نه تنها می توانیم اثرات ثابت و تصادفی را برای مقاطع مختلف بررسی کرده و مدل را برازش دهیم بلکه می توان اثرات ثابت و تصادفی را برای زمان های گوناگون نیز بررسی و زمان را به عنوان یک عامل تعیین کننده در نظر گرفت.

مزایای مدل های پانل دیتا:

با توجه به توضیحات قسمت قبل می توان مزایای زیر را برای مدل های پانل معرفی کرد:

 1. تعداد مشاهدات و داده ها زیاد بوده و اعتماد به برآوردها بیشتر است.
 2. به محققان اجازه می دهد مدل های پیشرفته تری را تبیین کرده و آزمون کنند.
 3. با این مجموعه داده ها می توان اثراتی را شناسایی یا اندازه گیری کرد که در داده های مقطعی محض یا سری زمانی خالص قابل شناسایی نیست.
 4. استفاده از داده های پانل تورش برآورد را از بین برده یا کم می کند.

6 دیدگاه در “مدل های پانل دیتا چیست؟

 1. با سلام
  من دانشجوی ارشد حسابداری هستم
  پایان نامم رو باید با ایویوز کار کنم داده های من pooled هستن
  خواهشا اگر امکان داره لطف کنید فرمانهای داده های pooled رو برام ایمیل کنید.
  هم برای ایویوز ۶ و هم برای استاتا ، چون دقیق نمی دونم چطور این داده ها
  وارد نرم افزار کنم و تحلیل اونا رو هم نمی دونم.
  با تشکر

 2. من دارم روی اثر عوامل پیشگیرانه بر تقاضای بیمه عمر کار میکنم.یک پرسشنامه طراحی کردم که مربوط به سوالات اجتماعی و روان شناختی هستش.
  مدلی هم که برای تقاضا در نظر گرفتم Lagged dependet variableهست.
  حالا سوالی که دارم مربوط به نوع داده هام میشه.من میخوام این پرسشنامه هارو بین افرادی که بیمه عمر خریدن پخش کنم.
  من به افراد مختلف که ازسالهای ۸۳ تا ۹۲ بیمه خریدن دسترسی دارم.میخوام سوالامو از ۵۰نفر خریدار در سال ۸۳ ، ۵۰ نفر خریدار در سال ۸۴، و الی آخر بپرسم
  که اگه ۱۰ سال رو در نظر بگیرم میشه ۵۰۰ نفر.
  شاخص تقاضا هم میزان حق بیمه پرداختی هست.
  رشته من اقتصاد نیست به همین خاطر اصلا نمیدونم چه جوری کار کنم.
  ممنون میشم اگه کمکم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   تحقیق و پژوهش در مواردی که مباحث بین رشته ای مطرح میشه بهتره با مشاوره انجام بگیره. حتی برای تعیین تعداد نمونه و نحوه انتخاب نمونه حتما باید به کارشناس مراجعه کنید. و اما در مورد سوال شما طرح تحقیق بستگی زیادی به اهداف و سوالات تحقیق شما داره در نتیجه بعد از مطالعه اونها می تونم پاسخگوی شما باشم. ولی اگه عوامل موثر در پیشینه تحقیق مشخص شده و مدل معتبری داره شما می تونید بر اساس اونها و شاخص تقاضای دقیق هر پاسخگو میزان ارتباط رو بررسی کنید.

 3. سلام. من قرار بود با داده های سری زمانی کار کنم موضوعم با ازمون های GARCH و ARDL کار میشد. ولی با کمبود داده ها مواجه شدم . مجبورم از داده های پانل استفاده کنم. میخاستم بدونم رو ازمونام تاثیری داره؟ باز باید از همین GARCH و ARDL استفاده کنم؟ یا کلا همه چی تغییر میکنه؟ تروخدا زود جوابمو بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *